Porady ogrodnicze

Kolejny groźny szkodnik w ogrodzie. Sprawdź, jak wygląda skoczek biały i czy zaatakował twoje rośliny

Skoczek biały (Metcalfa pruinosa) to nowy szkodnik, który stanowi zagrożenie dla upraw. Ten niewielki, ale zdradliwy intruz może być trudny do zauważenia, ale skutki jego działania są niemożliwe do przeoczenia. Z jego powodu liście żółkną, pędy słabną, a plony mogą być znacznie zmniejszone. Podpowiadamy, jak rozpoznać skoczka białego i jakie kroki podjąć, aby chronić swoje rośliny przed tym niepozornym szkodnikiem. Nie daj się zaskoczyć – dowiedz się, jak wygląda skoczek biały, aby na czas podjąć odpowiednie działania ochronne. 

Kolejny groźny szkodnik w ogrodzie. Sprawdź, jak wygląda skoczek biały i czy zaatakował twoje rośliny
Podpowiadamy, jak rozpoznać skoczka białego i jakie kroki podjąć, aby chronić swoje rośliny przed tym szkodnikiem. Fot.Marina Denisenko/CanvaPro/Frank Deschandol & Philippe Sabine/East News

Spis treści

Skoczek biały – groźny szkodnik w ogrodzie

Biały skoczek (Metcalfa pruinosa) to bardzo groźny szkodnik, który dotarł do Polski zaledwie cztery lata temu, w 2020 roku, a już sieje spustoszenie w naszych ogrodach. Atakuje drzewa, krzewy, byliny i rośliny jednoroczne.

Przypuszczalnie przywędrował ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kanady, Korei, Kuby lub Jamajki. Jego populacja nie wykazuje tendencji spadkowej, a może rozmnażać się podobnie jak ćma bukszpanowa. W Warszawie zaatakował m.in. lilaki, orzechy, klony, świerki i głóg.

Biały skoczek to owad, który doskonale przystosował się do warunków panujących w Polsce. Przez zimę jest w stanie przetrwać w postaci jaj schowanych w korze drzewnej, a na wiosnę z tych jaj wykluwają się larwy. W okresie letnim larwy przechodzą metamorfozę w postać dorosłą, a jesienią dorosłe samice składają jaja, z których każda może złożyć ich ponad 100.

Przeczytaj również: Rewolucyjny sposób na krety i nornice. Wystarczy, że podrzucisz im do kopca lub nory

Jak wygląda skoczek biały?

Dorosłe osobniki skoczka białego osiągają zaledwie 8 milimetrów długości. Ich ciała są pokryte białymi, woskowymi włóknami, które nadają im przymglonego wyglądu. Owe włókna możemy znaleźć na liściach roślin. Skoczki białe mają również przezroczyste skrzydła z charakterystycznymi ciemnymi plamkami, które są zwykle złożone na grzbiecie, gdy szkodniki nie latają.

Oprócz tego skoczek biały ma również małą głowę z dużymi oczami i długimi czułkami, które są ważne dla zmysłu dotyku i smaku. Jego nogi są przystosowane do skakania, co pozwala mu szybko uciekać przed drapieżnikami lub przemieszczać się między roślinami. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru biały skoczek może wyrządzić znaczne szkody w ogrodach i na plantacjach, dlatego ważne jest, aby go skutecznie zwalczać i monitorować jego obecność w uprawach. 

skoczek biały Skoczek biały wysysa soki roślinne, pozbawiając je składników odżywczych oraz wody. Fot.Ines Carrara/CanvaPro/East News

Gdzie żeruje skoczek biały i jakie szkody powoduje?

Biały skoczek żeruje na ponad 300 rodzajach roślin, w tym na cytrusach, winoroślach, drzewach owocowych, krzewach iglastych i liściastych, krzewach róż, bylinach i roślinach jednorocznych. Wysysa soki z roślin, pozbawiając je składników odżywczych oraz wody. Atakuje również liście i pędy, prowadząc do ich zniekształcenia, więdnięcia i obumierania. Biały skoczek może także przenosić groźne wirusy, które mogą zaszkodzić roślinom.

Dodatkowo biały skoczek wydziela lepką substancję zwana spadzią, która sprzyja rozwojowi pleśni osłabiającej rośliny i zmniejszające proces fotosyntezy. Spadź może przyciągać inne owady, takie jak mrówki, które transportują również mszyce.

Jak pozbyć się skoczka białego z ogrodu?

Skoczka białego można pozbyć się z ogrodu, stosując zarówno naturalne, jak i chemiczne sposoby. Jedną z nich jest opryskiwanie roślin roztworem wody z delikatnym mydłem. Warto także zasadzić w ogrodzie rośliny, który wydzielają silny zapach – zaliczają się do nich m.in. aksamitki, które mogą pomóc także w walce z kretami.

Warto również pamiętać o regularnym przycinaniu zainfekowanych gałęzi i liści, ponieważ w ten sposób ograniczymy populację szkodnika. Co ważne, delikatne mycie roślin wodą może pomóc w usunięciu jaj i larw skoczka.

Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie do ogrodu naturalnych wrogów skoczka, takich jak biedronki czy zielonki, które polują na larwy i dorosłe osobniki. Istnieje również gatunek pasożytniczych os Encarsia formosa, które atakują młode formy skoczka.

Jeśli biologiczne i naturalne metody zawiodą, można również zastosować środki chemiczne o działaniu kontaktowym lub układowym. W walce ze skoczkiem białym sprawdzą się również oleje roślinne. Należy do nich m.in. olej neem, który może działać zarówno odstraszająco, jak i zabijająco na różne stadia rozwojowe szkodnika. Mniej inwazyjne będą żółte tablice lepowe, które przyciągają i łapią dorosłe osobniki skoczka. Pamiętaj, że przy stosowaniu środków chemicznych zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta oraz dbać o bezpieczeństwo roślin i środowiska.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Przyciągniesz i odizolujesz od roślin. Genialna pułapka na ślimaki, jakiej nie znacie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.